Mir’atü’l-Usûl Dersleri

Osmanlı alimlerinden Molla Hüsrev hazretleri, fıkıh usulüne dair önce Mirkâtü’l-vusul isimli muhtasar bir eser yazmış daha sonra bu eseri Mir’âtü’l-usul ismiyle şerhetmiştir. Osmanlı medreselerinde ders kitabı olarak okutulmuştur. Günümüzde halen okunmaktadır.
Bir mukaddime ve iki maksat (bölüm) ihtiva etmektedir. Birinci maksat edille, ikinci maksat ise ahkama dairdir.

ÜSAMEDDİN VANLIOĞLU HOCA EFENDİ’nin her hafta mu’tad bir şekilde sürdürdüğü USULÜ FIKIH derslerini kayıtlarıdır. Dinlemek isteyenler aşağıdaki ses programından derslerin kayıtlarına ulaşabilirler. Mevla Teâlâ İslamî İlimlerin bereketini cümlemize ihsan eylesin.

8 Mesaj “Mir’atü’l-Usûl Dersleri

  1. selamualeykum öncelikle allah azze vecelle bu hizmetten dolayı razı olsun. simdi dersler daha önce tektek gözüküyordu simdi hiç biri gözükmüyor, ikincisi indirilmiyor, en önemlisi kayıtlar yapılır ken bir önceki dersin bittiği yerden devam edilmiyor.ben kitab üzerinden takip ettiğim için bu benim için önemli bu sorunu hal ederseniz çok müteşekkir oluru şimdiden rabbim razı olsun

     

    1. Arsivlerimizi barindirdigimiz siteye mahkeme engeli gelmis. Btk 1 aydir engeli kaldirmadi. Ancak vpn gibi programlar ile giris yapabilirsiniz. Ulkemiz disindan sitemize girenler icin hicbir sorun yoktur. Suanda 1 telebayt arsivimiz turkiyeye kapali durumda.

  2. rabbim biz müslümanlara bir çıkış yolu göstersin. islama hizmet etmenin önünde çok engeller var.inşaallah enkısa zamanda engel kalkar

     

  3. Engel filan yok soru soranin sorusunu iyi anlarmisn dersler geldigi yerden baslamiyor diyor mesela 59 cu ders yok

  4. Selamün Aleyküm normalde Hüsamettin hocanın daha fazla Mir’at dersleri var ama bu sitede sadece 64 tane var. artı bide son derslerde son derece sesler kaliteli kaydedilmiş. peki daha fazla ders eklenmeyecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir