İhlas Suresi

İhlas Suresi’nin Tefsirli Meali

ihlas-suresi-meali

Türkçe Yazılışı
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Kul hüvellâhü ehad
2- Allâhüssamed
3- Lem yelid ve lem yûled
4- Ve lem yekül lehû küfüven ehad

İhlas Suresinin Faziletleri

-İhlas Suresi Kuran’i Kerim’in üçte birine denktir.

-Kim evine girdiği zaman Peygamber Efendimiz’e (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) salavat getirir ve ihlas suresini okursa Allah o kişiye bol rızık ihsan eder.

-Yatağa yatıldığı zaman muhakkak fatiha ve ihlas sureleri okunursa ölüm hariç(böcek, hırsız,eziyet veren)herşeyden emin olur.

-Kim ihlas suresini namazda veya namaz dışında okursa, Allah’ü Teala ona cehennemden beraatını verir.

-Resulullah efendimiz buyurduki: Her kim öleceği hastalığında ihlas suresini okursa;

O kişi kabirde sual görmez,Kabir sıkıntısından(azabından) kurtulur.Kıyamette melekler onu elleri üzerinde taşır hatta bu şekilde sıratı geçer ve cennete girer.

-Her kim farz namazlarından sonra yani beş vakit namazdan sonra ihlas suresini on kere okursa Allahü Teala o kişiye rızasını ve mağrifetini vacip kılar.

-Kim günahlardan sakınmak şartıyla ihlas suresini 12 defa okursa Kuran’ı dört defa okumuş gibi sevap kazanır. Ve yeryüzü halkının en faziletlisi olur.

-Kim her gün 50 defa ihlas suresini okursa kıyamet gününde kabrinden şöyle çağrılır: Kalk ! Ey Allah’ı öven zat, Cennete gir!.

-Her kim sabah namazını kıldıktan sonra ihlas suresini 100 defa okursa, her ihlas suresini okuyuşunda bir senelik günahı affolunur.

-Her kim uyumak istediğinde sağ tarafına yatar da 100 kere ihlas suresini okursa, kıyamet günü olduğunda, Rab Teala ona: Ey kulum! Sağ tarafından cennete gir. buyurur.

-Kim ihlas suresini günde 200 defa okursa elli senelik günahı affolunur. Ancak üzerindeki kul borcu dışındadır.

-Her kim günde 1.000 ihlas suresi okursa canını Allahü Teala’dan satın almış olur(cehennemden kurtarır).

-Kabristanın onünden geçen bir kişi, 11 kere ihlas suresini okuyup orada yatan müslümanların ruhuna bağışlarsa, orada yatan ölülerin sayısı kadar sevap alır.

-Bir yolculuğa çıkmak isteyen kimse, evinin kapısını çekip ayrılınca 11 defa ihlas suresini okursa, o dönünceye kadar Allah onu ve ailesini muhafaza eder.

-Bir kimse ihlas suresini abdestli okumaya devam ederse, Allahü Teala o kimseye ölüm halini ve kabir sualini kolaylaştırır, kıyametin dehşetinden ve mahşer yerinin susuzluğundan bu sure hürmetine o kimseyi korur.

-Maddi ve manevi bir sıkıntısı olan, bu sureyi okuyupta dua ederse, Allah’ın yardımıyla sıkıntısından kurtulur.

Kaynak: Faziletleriyle Sureler ve Dualar (M.İsmail Fındıklı Hocaefendi) Yasin Yayin Evi.

Mesaj “İhlas Suresi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir