Kurban Bayramı Ne Zaman ? Tatili Kaç Gün ?

2016 yılı kurban bayramı hakkında sizlere kısaca malumat vereceğiz. Bu sene kurban bayramını eylül ayı içerisinde idrak edeceğiz. Tüm müslüman aleminin büyük bir heyecanla beklediği bu mubarek günlere yaklaşmak üzereyiz. Tüm islam dünyası dörtgözle bu bayramı gözlemekte. Diyanet takviminin dini günler hakkında belirlemiş olduğu tarihleri sizlerle paylaşıyoruz.

Kurban bayramı hangi günler onun hakkında bilgiler verelim. Bayramdan birgün öncesi demek olan
Arefeyi  11 EYLÜL 2016 PAZAR ihya edeceğiz.
Arefe günü hicri aylardan biri olan zilhiccenin 9. günüdür. Kurban bayramı herzaman hicri ay olan zilhiccenin 10,11,12,13'üncü günlerinde eda edilmektedir. Miladi takvimde bu günler her sene değişmekte ve hicri bu günlere denk gelen tarihler belirlenmektedir.

Bayramın 1. günü 12 EYLÜL 2016 PAZARTESİ.
Bayramın 2. günü 13 EYLÜL 2016 SALI.
Bayramın 3. günü 14 EYLÜL 2016 ÇARŞAMBA.
Bayramın 4. günü 15 EYLÜL 2016 PERŞEMBE OLACAKTIR.

Tabi kurban bayramı günleri devlet tarafından resmi tatil olarak belirleniyor. Resmi tatil bizzat devletin yüzsek ağızlarından ilan edilip kamuoyuna sunulmaktadır. Devlette memur olanlar ve diğer sektorlerde çalışanlar için belirli günler resmi tatil ilan ediliyor. Bayram 4 gün sürmekte ve bunun yanına bayramdan önceki ve bayramdan sonraki cumartesi pazar tatilleri eklenince bayram tatili süresi 9 güne çıkmaktadır. Yani resmi tatil 10 EYLÜL CUMARTESİ başlayıp 18 EYLÜL PAZAR günü son bulmaktadır. Arada kalan Cuma günüde devletimiz tarafından tatil olarak ilan edilmiştir.

Kurban bayramını halkımız genelde şehirden kendi memleketlerine gecerek yahut bir tatil beldesine gidip tatil yaparak değerlendiriyor. Bu oran ağırlıklı olarak memleketine gidenlerden oluşmaktadır. Günümüz yoğun ve yorucu calısma günlerinde aynı zamanda sıcak hava şartlarında , kurban bayramı vesilesiyle oluşan bu tatil günleri herkez için bir yorgunluk atma ve zihin boşaltma olarak piskolojik faydalar içermektedir. Bu günlerin manevi atmosferinden uzaklaşmadan ve aslında bir ibadet olan kurban kesmenin anlam ve önemini idrak etmeliyiz. Sözlerimize son verirken herbir müslüman kardeşimizin kurban bayramını tebrik eder ve iyi bir tatil geçirmelerini temenni ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir