Rekor bir sürede hafız olan öğrenciden 26 maddelik hafızlık önerisi

Bismillah.

İşte benim ipuçlarıyla özetlenmiş Kur’an hikâyem.

Her şeyden önce, elhamdülillah… elhamdülillah… Allah, beni bu büyük sorumluluk ve muhteşem hediye ile şereflendirdi.. Elhamdülillah… Ve benim O’ndan naçizane iki isteğim var: Kur’an’ı sürekli tekrar edebilmek ve diğer insanlara ilham verebilmek. Allah herkesi bu muhteşem hediye ile şereflendirsin. Bu, yapılabilir bir şey. İhtiyacınız olan tek şey “kararlılık ve dua”.. Hatta çok fazla zamana da ihtiyacınız yok.

Haftanın 5 günü çalışıyorum

Yoğun bir ezber kampındaydım ve elhamdülillah/maşallah 2,5 ay gibi bir sürede ezberimi tamamladım. Elhamdülillah, ezber maceramın bir kısmı tatilde geçti fakat büyük bir kısmında meşguldüm, hâlâ okula gidiyordum (haftanın 5 günü hastanedeydim). Hastalarla ilgileniyordum, işi aksatmaktan dolayı doktorlarla başım derde giriyordu. Okula gitmememe rağmen, zaman yine de lehime işlemiyordu, ama önemli olan şeyin bu olmadığını fark etmiştim. Kamptaki pek çok kız hafızlığını 2 ayda tamamlamıştı, ve birinci olan kız da 1 ayda. Bu gerçekten mümkün!

Tam olarak iki ayda bitirmem gerekiyordu- günde 10 sayfa ezberleyerek. Çoğu zaman yapabildim bunu fakat başaramadığım günleri de mümkünse ertesi gün daha fazla ezberleyerek telafi ediyordum ki, bu gayet iyi. Siz yine de hedefinizi büyük tutun. Siz Ay’a ulaşmaya çalışın, olmazsa yıldızlara konarsınız!

İşte sizlere naçizane birkaç ipucu:

1.Allah’tan yardım isteyin. Dua edin. Eğer 7. Cüz’e.. veya.. 14’e veya herhangi birine ulaşır da motivasyonunuzu kaybederseniz O’na dönün. Bunlar O’nun sözleri ve O tek başına onları size öğretebilir.

2.Bir kısmını sabah ezberleyin, özellikle de çok meşgulseniz. Öğleden önce en az 1-2 sayfayı tamamladığım günler 10 sayfayı ezberlememi kolaylaştırdı. Eğer ezbere öğleden sonra başladıysam, daha uzun sürüyordu.

3.Bazı şeyleri iptal edin. Daha sık ‘Hayır’ deyin. Alışkın olduğunuz bazı şeylere bir kısıtlama getirmek zorundasınız. Başka şeyler yapmaya zamanınız yeterli olsa dahi, enerjiniz olmayacaktır. Kur’an harici yapılan çok fazla şey, sizi o atmosferden uzaklaştıracaktır. Eğer arkadaşlarınız son zamanlarda ne kadar çok hayır dediğiniz ile ilgili şikayet etmeye başlarsa doğru yoldasınız demektir.

4.Ezber Hocası(ları) Bulun. Her zaman kampta kalamıyordum, bu yüzden annem, kız kardeşim ve arkadaşlarım ezberimi dinliyorlardı. Birkaç kişiyle sınırla kalmayı fakat birden fazla kişi bulmaya çalışın. Eğer ezber tekrarı yapmanız gerekiyorsa ve o kişi meşgulse hevesiniz kırılır- bu yüzden yedekte birileri olsun. Benim bazen telefonda bile ezber verdiğim olmuştur!

5.Her gün ezber ve tekrar yapın. Boş gün yok. Hiç yok. Tek bir sayfa ezberlemiş olsanız ve hedefiniz 10 sayfa ezberlemek olsa bile. Bu, bir alışkanlık olmak zorunda. Ayrıca, bir sayfaya başladığınız zaman diğer sayfa kolay görünüyor.. sonra da diğeri hızlı geçiyor..

6.Büyük parçalar daha kolay! Bir sayfayı bir kerede ezberlemenin daha hızlı olduğunu düşünürdüm fakat aslında bir kerede 4-6 sayfa ezberlemek daha hızlı oluyor. Sanki beyniniz bir “ezberleme modu” na giriyor ve yeniden başlayıp da ezberinizi başkasına verirseniz bu moda bir daha girmek zorlaşıyor. Bu yüzden,eğer 10 sayfa ezberleyecekseniz 6 sayfasını ezberlemeye çalışın .. ezberinizi “hoca”nıza verin ve kalan 4 sayfa artık sizin için kolaylaşacaktır inşallah 10 sayfayı tamamıyla ezberlemek bile çok zor değil!

7.Başlarda çok fazla kişiye söylemeyin. Çünkü nereye kadar geldiğinizi, kaç sayfa ezberlediğinizi vs. sorduklarında bu stresli bir iş olmaya başlıyor.. Motivasyonunuzu ve hedefinizi kaybetmemek için sadece “hocalarınıza” ve yakın arkadaşlarınıza söyleyin.

8.Zamanınızdan ziyade, zihninizi boşaltın. Bir günde sahip olduğunuz zaman, zihinsel karışıklığı azaltma gereksiniminiz kadar önemli değildir. Bir şey hakkında endişelendiğimde 6 saatte yaptığım şeyi, zihnim boşken 2 saatte yapabiliyorum. Kur’an, kargaşa ile akılda kalmaz. Bu yüzden, başlamadan önce, bir yapılacaklar listesi hazırlayıp kenara koyun ve önemli işleri halledin, kendinizi endişe ve sorumluluklarınızdan arındırın. Eğer ezber yaparken herhangi bir şey sizi endişelendirirse Şeytanın odaklanmanızı istemediğini ve Kur’an’ın endişelerinizi dindireceğini hatırlayın.

9.Uykulu olduğunuzda 1 sayfa fazla ezberleyin. Nedenini bilmiyorum. Kendini zorlamakla alakalı sanırım. Fakat uykulu olduğum zamanlar vazgeçip yatmak yerine geceleri 1-2 sayfa fazladan ezberlediğimde çok bereketli oluyordu.

10.Kendinizi küçük adımlarla motive edin. Bakara suresinde olup da, Nas suresine ulaşma hayali biraz göz korkutucu olabiliyor. Sadece bir sonraki sure veya cüzde ne kadar mutlu olacağınızı hayal edin. 13. cüzde olduğumda şöyleydim: Ya Rab .. 15’e ulaşmak istiyorum .. tam ortaya. Sonra 15’e gelince: Ya Rab, 20. cüze ulaşmak istiyorum …Kuran’ın büyük bir kısmına.. Sonra 20. de: Ya Rab, 25. cüze çok az kaldı .. Bu yüzden, Ya Rab bitirmem gerek!

11.Tek Mushaf kullanın. Birinden öbürüne geçip durmayın. Ben her gün kendi Mushaf’ımı kullanıyordum. Kelimeleri işaretlemek veya ayetlerin altını çizmek için de bir kalemim vardı. Ona ulaşmak için heyecanlanayım diye Post-it koyuyordum bir sonraki cüze. Standart boyutta bir Kur’an bulmaya çalışın- çok küçük olanlardan ezber yapmak zor oluyor. Çok büyükleri de taşıması zor. Elektronik Mushaflardan ise kaçının- şahsen bende baş ağrısı yapıyorlar ve daha uzun zaman alıyor ondan ezberlemek. Ayrıca da üstlerine bir şey yazamıyorsunuz.

12.Telefon sessiz modunda ve uzakta olmalı. Neredeyse bütün bildirimleri kapatmıştım.

13.Kendi ezberleme stilinizi bulun.. En iyi ezberleme tekniği işaret dilidir! Çok iyi bildiğim bir şeyi ezberden tekrar yaparken çok komik görünüyorum. Hepsini el işaretleri ile ezberliyorum. Bana gerçekten yardımı dokundu. İşaretleri yazdığım ya da sadece ayetlerin en başını yazdığım da oldu. Bana enerji verdiğinden yürümek de işe yarıyordu- fakat bir kerede sadece birkaç sayfa için. Ayetleri dinlemek iyi oluyor- özellikle de okumakta sorun yaşıyorsanız, ama biraz zaman alıcı bir şey. Eğer okumanız çok iyi değilse bunu yapın lütfen, çünkü yapabileceğiniz en kötü şey ilk seferde yanlış bir şeyi ezberlemek olacaktır.

14.Sayfayı ikiye veya üçe bölün, sonra da onları birleştirin. Bir ayet ezberleyin, sonra da onu birkaç kere tekrarlayın. Sonraki ayeti ezberleyin, ve onu önceki ayetle birlikte tekrarlayın. Bir sayfada kaç ayet olduğuna bağlı olarak, sayfayı ikiye veya üçe bölün ve en son hepsini birlikte tekrarlamayı deneyin.

15.Büyük bir parçayı tekrar ederken, her bir ayetin BAŞINI tekrar edin. Bir ayeti tekrarlarken, genelde ona başlayabildiğinizde onu bitirebilirsiniz de. Bu yüzden, tüm sayfayı baştan okuyarak dikkatinizi boşa harcamayın. Sadece her bir ayetin başını hatırlayıp hatırlayamadığınızı test edin.

16.Günahlardan uzak durun.. Yapamadığınızda tövbe edin ve yolunuza devam edin. Şeytan size diyecektir ki: ezberlemene gerek yok- sen bir günahkârsın. Ya da ezberleyemeyeceğinizi düşündürtmek için size bir günahınızı hatırlatacaktır. Siz, Allah’a sığının ve yolunuza devam edin. Eğer mükemmel olsaydık, Allah’ın bize nasıl yaşayacağımızı öğreten Kutsal Kitap’ımızı göndermesine gerek kalmazdı. Kıyamete kadar kimse mükemmel olamayacak.

Bu, insanlar olarak Allah’a daha yakın olma çabamızdır. Şeytan’dan Allah’a sığının, Bismillah deyin ve ezberlemeye devam edin.

17.Birilerine ezberinizi verdikten sonra ara verin, ezber yaptıktan sonra değil. Bende işe yarayıp yaşamadığını bilmiyorum fakat bu yöntemi her zaman etkili bulmuşumdur. Ve verdiğiniz aralar çok da uzun olmasın. 10 dakika sizi rahatlatmaya yetecektir. Bundan daha fazlası sizi “ezberleme modu” ndan çıkarır.

18.Bir partner bulun. Ya da bir grup! Bunu etrafınızdaki kişilerle bir yarış hâline getirin. Kamptan uzaktayken bile benimle aynı hedef için çalışan kamptaki kızların ezber yaptıklarını düşünür ve motive olurdum.

19.Odaklanmaya çalışın. Dikkat dağınıklığı veya dalgınlık yüzünden bir sayfa üzerinde çok fazla vakit harcarsanız, ezberlemek çok çok daha uzun sürer. Odaklanın, sayfayı bitirin ve sonra ara verin.

20.Bütün ayetler aynı değildir. Bazı ayetler daha zordur, onları ezberlemek için yeni yollar bulmanız ve onları daha çok tekrar etmeniz gerekir. Böylesi daha iyi olur.

21.Kendinize zaman hedefi koyun. Benim, bir sayfa için azamî yarım saat gibi bir hedefim vardı. Bundan daha fazla sürdüğünde biliyordum ki ya bir şeyleri yanlış yapıyordum ya da odaklanamıyordum. Bazen de daha kısa sürüyor, ki bu harika . Sadece zaman kontrolünü kaybetmeyin.

22.Bağlantılar yapın. Bazen bir sözcüğü bir sonraki ayetteki başka bir sözcük ile ilişkilendirirdim. Gerçekten işe yarıyor. Örnek verecek olursak, bir ayette bir arkadaşımın ismi geçerse, bir sonraki ayet bana başka bir arkadaşımı hatırlatıyordu. Yani, ben bu iki ayet arasında bağ kurmak için o iki sözcüğü kullanmış oluyordum.

23.Zor kelimeleri araştırın. Bazen bir ayetteki o TEK zor kelimeyi anlamak bütün ayeti anlamanıza yardımcı olur, yani sayfayı anlamanıza da ve dolayısıyla bu da ezberlemenizi kolaylaştırır. Ezber yaparken çok fazla tefsir kullanmak da ezberlemeyi zorlaştırır, ayetleri anlamaya başlarsınız fakat asıl sözcükleri unutursunuz.

24.Ezberden okumayı sona bırakın. Bir ayeti ezberlerken onu tam ezber ile tekrar etmemenizi öneririm. Özellikle de kısa bir zamanda bitirmek istiyorsanız bu çok uzun zamanınızı alır ve bazen asıl sözcüğü değil de sesi ezberlersiniz. Ezberleyeceğim zaman sadece hızlı bir şekilde ezberden okurdum- enerjimi veya dikkatimi kaybetmemek için. (Ezberleme işini bitirdiğiniz zaman ezberden okumanın tadını çıkarabilirsiniz.)

25.Bitirdiğiniz zaman, tekrar etme stratejinizi geliştirin. Bu iş bir kerede olup biten bir şey değil, tekrarlar olmazsa olmaz. Özellikle de kısa bir sürede bitirdiyseniz.

26.Hikâyelerle ilgili ayetler en kolayı! Tadını çıkarın!

Birkaç Not:

Soranlar için, Arapça konuşuyor ve okuyorum. Ve elhamdülillah yıllardan beri Arapça ve tecvid öğreniyorum. Arapça veya tecvid bilmeyenlerin öncelikle bunları öğrenmek için biraz vakit ayırmasını tavsiye ederim. Böylelikle, ilk ezberinizde yanlış ezber yapmazsınız.

Ve benden önce hıfzetmiş olan bütün rol modellerimden biliyorum ki, bunu birkaç kere yapmanız gerekir. Yapılacak çok tekrarım olduğunu biliyorum, Allah eksiklerimizden dolayı bizleri bağışlasın, fakat gerçekten bir yerlerden başlamamız gerekiyor..

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bunu okuyan herkesten dualarında bana da yer vermelerini rica ediyorum.

Allah, Kur’an’ı ezberleme ve O’nun anlamını öğrenme şerefine sizleri de nâil etsin. Ve Kur’an’ın nuru her zaman yolumuzu aydınlatsın.

Allah her şeyin en iyisini bilir…

13 Mesaj “Rekor bir sürede hafız olan öğrenciden 26 maddelik hafızlık önerisi

 1. Selamın aleyküm hocam kırk yaşındayım evde hafızlık yapıyorum yeni başladım çok zor bide beş çocuk var hepide büyüdü ama sıkıntıları beni çok üzüyor odaklanamıyırum ne yapmalıyım devam edeyim mi nasıl olacak yakınlarda kursta yok ne önerirsiniz saygılarımla

  1. Aleykümselam, Allah sizden razı olsun. Bütün gayretinizle devam ediniz. Zamanla zihniniz berraklasicak ve daha hizli ezberlemeye başlayacaksınız. Cennette hafızların büyük bir mertebesi vardir.

 2. Selamünaleyküm Allah razı olsun.Çok faydalı oldu.size bir sorum olacak ben hastanede çalışmaktayım 20 yaşındayım yeni atandım .Atanmadan 1 yıl önce Kuran kursuna gittim .Hocam hafızdı benimde hafız olamamı çok isterdi.Bende çok istiyorum çalışırken hafızlık yapabilmem mümkün mü

  1. Aleykümselam, hafizlik için ne kadar zaman ayırabilirseniz o kadar yol katedebilirsinjz. Tabikide olur ama süre olarak daha fazla sürebilir.

 3. Selamün aleyküm ben 54 yaşındayım gecensene ramazan ayında Kur’an’ı ezber yapabilir miyim diye gönlüme düştü ezberlemek hafız olmak çok istiyorum bazı kısa süreleri ezberledim hemen unutacak gibiyim ne yapabilirim ne yapmam lazim yardım istiyorum.

 4. Selamu Aleykum hocam ben hafız olmak istiyorum. Hedefim hafız yetiştiren Kur’an kursu hocası olmak. Allah razı olsun. Selamu Aleykum

 5. Selamün aleyküm hocam. Ben 20 yaşındayım. Hafız olmayı çok istiyorum. 1 yıldır hafız hazırlık öğrencisiyim. Bol bol hatim indim 30. Cüz yaşın mülk fetih rahman Hucurat ve cuma surelerini ezberledim. Hafızlıga başlayacğım yakın bir zamandan inşaallah ama çok korkuyorum çünkü ezberimi zor yapıyorum. Bu kadar uzun bir senede anca bu kadar süre ezberledim ama başladığımda sıfırdim yüzünden okumam çok kötüydü elhamdülillah yinede. Bu sıralar içimde sanki olamayacak hafızlık diye bir şeyler var bu şeytandan bir vesvese mıdır hocam bana bir yardımcı olur musunuz

 6. Hocam bu kadar kısa sürede hafız olmak için ne yapmak gerekiyor. Hatice hocamız ile iletisime nasıl geçebiliriz

 7. Ben 14 yaşindayim 1.donusu yeni bitirdim 2 donuse gectim 2.donusde cok zorlaniyorum o sayfayi gücün bela ezblerliyom dinletiyom yarin oluyo o ezberledigim sayfayi veremiyorum bende cok.sinirleniyorum ve o gun ezber yapasim hic olmuyi ezber yapamayincada cok stresleniyorum ne yapmaliyim. Bide 2 yle gitme nasi olcak nasi yapcaz

 8. Allah yar ve yardımcınız olsun. Çok çok güzel bir makale🤩 Teşekkür ederim. Allah razı olsun kardeşim🌹

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir